[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 24، شماره 1 - ( 1397 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 47-52 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه تعهد سازمانی با فرسودگی شغلی در کارکنان شاغل در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان
پیمان اسدی، فاطمه نیازمند، سیده معصومه ملکی ضیابری1
1- ، maleki.ems2012@gmail.com
چکیده:   (794 مشاهده)
زمینه و هدف: وجود نیروی انسانی متعهد در هر سازمانی منجر به بهبود عملکرد آن و تحقق اهداف فردی و سازمانی می­شود. به خصوص سازمان­ های امدادی که با جان مردم سروکار دارند. پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه بین تعهد سازمانی و فرسودگی شغلی کارکنان مرکز فوریت ­های پزشکی گیلان صورت پذیرفته است.
روش بررسی: مطالعه حاضر به صورت مقطعی تحلیلی در سال 1395 در بین کارکنان مرکز فوریت­ های پزشکی گیلان صورت پذیرفته است. جامعه آماری 425 نفر از کارکنان شاغل در این مرکز می­ باشدکه 201 نفر با فرمول مورگان به عنوان نمونه آماری انتخاب شده است. به منظور گردآوری اطلاعات از پرسش­ نامه فرسودگی شغلی مسلچ و تعهد سازمانی آلن مایر استفاده شده است. جهت تجزیه و تحلیل داده­ ها از آزمون­های  آماری توصیفی تحلیلی در سطوح 0/05 و توسط نرم افزارspss استفاده شده است.
یافته­ ها: بر اساس نتایج به دست آمده مشخص گردید که تعهد هنجاری با (0/619±4) بالاترین میانگین و تعهد عاطفی با (0/678±3/02) پایین ­ترین میانگین را بین ابعاد تعهد سازمانی دارا بوده است. هم چنین بین ابعاد تعهد سازمانی با فرسودگی شغلی اختلاف میانگین در حد متوسط بوده است ( 0/63±3) و اختلاف آماری معنی داری مشاهده نشده است.
نتیجه گیری: بالا بردن تعهد سازمانی نشانگر پذیرش اهداف و ارزش ­های سازمانی از طرف کارکنان بوده و کارکنان متعهد عملکرد شغلی بهتری در سازمان دارند و میزان فرسودگی شغلی نیز در آن ­ها کمتر رخ می­دهد. بنابراین لازم است مدیران و مسؤلین برای بالابردن میزان آن بکوشند و آن را جزء برنامه ­های خود قرار دهند.
 
واژه‌های کلیدی: فرسودگی شغلی، تعهد سازمانی، اورژانس پیش بیمارستانی
متن کامل [PDF 769 kb]   (304 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: اخلاق پزشكي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asadi P, Niazmand F, Maleki Ziabari S M. Investigating the Relationship between Organizational Commitment and Job Burnout in Personnel Working at the Center for Accident and Emergency Management of State of Guilan. Ir J Forensic Med. 2018; 24 (1) :47-52
URL: http://sjfm.ir/article-1-961-fa.html

اسدی پیمان، نیازمند فاطمه، ملکی ضیابری سیده معصومه. بررسی رابطه تعهد سازمانی با فرسودگی شغلی در کارکنان شاغل در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان. مجله پزشکی قانونی ایران. 1397; 24 (1) :47-52

URL: http://sjfm.ir/article-1-961-fa.htmlدوره 24، شماره 1 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3877