[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 27، شماره 4 - ( 1400 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 234-229 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع و تنوع شکلی غضروف تری‌تی‌سه‌آ (Triticea) و اهمیت آن در اجساد ارجاعی به تالار تشریح تهران
جابر قرهداغی1 ، عبدالرزاق برزگر بفروئی 2، محمدجواد هدایت‌شده1
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران، ایران ، A_Barzegar8@yahoo.com
چکیده:   (1064 مشاهده)
مقدمه: غضروف Triticea به علت قرارگیری آن در لبه لیگامان تیروهایوئید ممکن است به هنگام کالبدگشایی گردن، با شکستگی شاخ فوقانی غضروف تیروئید اشتباه گرفته شود. هدف از مطالعه حاضر تعیین وجود یا نبود این غضروف در حنجره و همچنین تنوع شکلی آن است تا پزشکان قانونی در هنگام کالبدگشایی در تشخیص شکستگی احتمالی شاخ فوقانی غضروف تیروئید دقت نظر بیشتری داشته باشند.
روش بررسی: در این مطالعه، ۲۱۵ جسد (۱۲۷مرد و ۸۸ زن) با سن بالای ۱۵ سال که برای تعین علت فوت، تحت معاینه و کالبدگشایی قرار گرفته بودند و ناحیه گردن آنها نیز مورد کالبدگشایی قرار گرفته بود، انتخاب شدند و از نظر وجود و یا فقدان غضروف تریتیسهآ و شکل آن مورد بررسی قرار گرفتند.
یافتهها: در مطالعه حاضر ۴/۲۴درصد مردان و ۲/۱۸درصد زنان فاقد این غضروف در حنجره بودند، در ۱/۱۸درصد مردان و ۶/۲۱درصد زنان غضروف فقط در سمت راست و در ۱۵درصد مردان و ۲/۱۰درصد زنان غضروف فقط در سمت چپ وجود داشت. در ۵/۴۲درصد از اجساد مردان و در ۵۰درصد از اجساد زنان مورد مطالعه، غضروف در هر دو سمت مشاهده شد. نتایج نشان داد غضروفهای کروی و استوانهای بیشتر در مردان و غضروفهای بیضوی بیشتر در زنان دیده میشوند.
نتیجهگیری: همانند سایر مطالعات در برخی اجساد حاضر در این مطالعه نیز غضروف تریتیسهآ مشاهده نشد، اما در درصد قابل توجهی از اجساد این غضروف وجود داشت که میتواند درصورت کمدقتی در معاینه حنجره، بهخصوص در مواردی که غضروف در یک طرف وجود دارد، با شکستگی شاخ فوقانی تیروئید اشتباه گرفته شود که ممکن است منجر به خطای بزرگی در تعیین علت فوت شود.
واژه‌های کلیدی: غضروف تری تی سه آ، غضروف تیروئید، پزشکی قانونی، حنجره
متن کامل [PDF 576 kb]   (288 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله کوتاه | موضوع مقاله: اپيدميولوژی قانونی
دریافت: 1400/11/27 | ویرایش نهایی: 1401/11/25 | پذیرش: 1400/11/27 | انتشار الکترونیک: 1400/12/9
ارسال پیام به نویسنده مسئول

Research code: ۹۴-۵۳۰


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gharehdaghi J, Barzegar Bafroei A, Hedayatshodeh M. Examining the Prevalence and Morphological Diversity of Triticeal Cartilage and Its Importance in Cadavers Referred to Tehran Anatomy Hall, Iran. Iran J Forensic Med 2022; 27 (4) :229-234
URL: http://sjfm.ir/article-1-1316-fa.html

قرهداغی جابر، برزگر بفروئی عبدالرزاق، هدایت‌شده محمدجواد. بررسی شیوع و تنوع شکلی غضروف تری‌تی‌سه‌آ (Triticea) و اهمیت آن در اجساد ارجاعی به تالار تشریح تهران. مجله پزشکی قانونی ایران 1400; 27 (4) :234-229

URL: http://sjfm.ir/article-1-1316-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 4 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4549