[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 27، شماره 4 - ( 1400 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 271-262 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین میزان تأثیر رنگ تولوئیدن بلو درتشخیص جراحت‌های آنوژنیتال مراجعان تجاوزات جنسی به پزشکی قانونی خراسان
علی نقش1 ، سیدآریا حجازی 1، آرزو ارفع1 ، امیر حبیبی1 ، اکرم فتوت1
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران، ایران
چکیده:   (988 مشاهده)
مقدمه: مشاهده مستقیم در جراحات ظریف تجاوزات جنسی با مشکلاتی همراه است. یکی از مهمترین تدابیری که برای حل این مشکل به کار رفته، استفاده از رنگهای ایجادکننده تباین مانند تولوئیدن بلو است. هدف طرح حاضر بررسی میزان تاثیر روش رنگآمیزی با تولوئیدن بلو در میزان تشخیص جراحات آنوژنیتال است که به این منظور مقایسهای بین روش مشاهده مستقیم و روش رنگآمیزی با تولوئیدن بلو انجام شد.
روشبررسی: مطالعه حاضر یک مطالعه مقطعی-تحلیلی است که بر روی کلیه مراجعهکنندگان مدعی تجاوز جنسی در سال ۱۳۹۴ بهصورت سرشماری انجام شده است. اطلاعات مورد نیاز توسط چکلیستی شامل مشخصات زمینهای افراد معاینه شده، میزان جراحات تشخیص داده شده و مدت زمان سپری شده از تجاوز صورت گرفته، جمعآوری و با استفاده از نرم‌‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافتهها: از مجموع کل افراد بررسی شده در طول سال ۹۴، ۸/۴۰درصد مراجعان مرد و ۲/۵۹درصد زن بودهاند. سن مردان مدعی تجاوز از ۸ تا ۲۳ سال و میانگین۲/۴± ۴۵/۱۴ و در زنان مدعی تجاوز از ۱۲ تا ۵۲ سالگی با میانگین ۹/۸ ± ۹/۲۱ بوده است. تاثیر رنگ در تشخیص جراحات ناشی از تجاوز در ۳۷درصد معاینات واژینال زنان و در ۷/۴۴درصد معاینات آنال هر دو جنسیت موثر بوده است.
نتیجهگیری: این مطالعه نشان داد که استفاده از تولوئیدن بلو در معاینات آنال بیش از معاینات ژنیتال در تشخیص صدماتی که بهصورت ساییدگی و خراشیدگی وجود دارند موثر است. این تاثیر با مکان وقوع تجاوز و جثه متجاوز و فاصله زمانی بین وقوع تجاوز با معاینه ارتباط دارد.
واژه‌های کلیدی: تجاوز جنسی، تولوئیدن بلو، جراحت‌های آنوژنیتال، لواط
متن کامل [PDF 589 kb]   (238 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی |
دریافت: 1397/11/10 | ویرایش نهایی: 1400/12/9 | پذیرش: 1400/11/23 | انتشار الکترونیک: 1400/12/9


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naghsh A, Hedjazi S A, Arfa A, Habibi A, Fotovat A. Evaluation of the Effect of Toluidine Blue Dye on the Diagnosis of Anogenital Injuries in Cases Associated with Sexual Assaults Referring to Department of Forensic Medicine Khorasan, Iran. Iran J Forensic Med 2022; 27 (4) :262-271
URL: http://sjfm.ir/article-1-998-fa.html

نقش علی، حجازی سیدآریا، ارفع آرزو، حبیبی امیر، فتوت اکرم. تعیین میزان تأثیر رنگ تولوئیدن بلو درتشخیص جراحت‌های آنوژنیتال مراجعان تجاوزات جنسی به پزشکی قانونی خراسان. مجله پزشکی قانونی ایران 1400; 27 (4) :271-262

URL: http://sjfm.ir/article-1-998-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 4 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 27 queries by YEKTAWEB 4549