:: دوره 26، شماره 4 - ( 1399 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 247-251 برگشت به فهرست نسخه ها
خودکشی با تزریق سم ایمیداکلوپراید: گزارش موردی
نرگس اسدی‌نژاد*1، میترا رحیمی2
1- سازمان پزشکی قانونی، محمودآباد، ایران ، drasadinejadforensic@gmail.com
2- گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (223 مشاهده)
اهداف: سم ایمیداکلوپراید یک حشره‌کش نئونیکوتینوئیدی است که به‌عنوان محرک و آگونیست گیرندههای استیل‌کولین از نوع نیکوتینی عمل می‌کند. در این مطالعه یک مورد خودکشی با سم ایمیداکلوپراید به‌صورت تزریقی گزارش شد.
بیمار و روش‌ها: در صحنه فوت یک خانم ۲۴ساله در حالت درازکش در جلوی اولین پله منزل روی زمین افتاده بود. مرگ وی توسط عوامل اورژانس تایید شد و تعداد یک سرنگ آغشته به سم و تعدادی قوطی سم کشاورزی در محل کشف و تحویل عوامل آگاهی شهرستان داده شد.
یافته‌ها: در معاینه ظاهری و کالبدگشایی قانونی، کبودی نعشی به رنگ طبیعی در نواحی خلفی تنه تکوین‌یافته و جمود نعشی استقرار یافته بود. سیانوز لب‌ها، ناخن‌ها و محل تزریق زیرجلدی در ناحیه خارجی سمت راست ناف و پشت دست چپ مشهود بود. یافته‌های کالبدگشایی اِدم ریه و مایع مختصر در هر دو فضای جنب در مجموع حدود ۲۰میلی‌لیتر را نشان داد. از مایع زجاجیه، خون، صفرا، کبد، کلیه، محتویات معده و بافت محل تزریق به‌منظور انجام آزمایش‌های سم‌شناسی نمونه‌برداری به‌عمل آمد.
نتیجه‌گیری: موارد زیادی از مسمومیت حاد با سم ایمیداکلوپراید با علایم خفیف بروز می‌کنند و شایع‌ترین علامت در آنها مربوط به دستگاه گوارش و تظاهرات عصبی است و میزان مرگ‌ومیر در آنها کم است. در صورت مصرف زیاد این سم، علایم اولیه به‌صورت اثرات قلبی-عروقی و اثرات سیستم عصبی مرکزی بروز می‌کند که در نهایت منجر به مرگ می‌شود. نظارت و بررسی دقیق بیماران حاد در معرض سم ایمیداکلوپراید که با این علایم مراجعه می‌کنند، بسیار ضروری است.
واژه‌های کلیدی: خودکشی|مسمومیت|ایمیداکلوپراید ،
متن کامل [PDF 437 kb]   (36 دریافت)    
نوع مقاله: گزارش مورد | موضوع مقاله: سم‌شناسی قانونی
دریافت: 1399/11/6 | پذیرش: 1399/12/11 | انتشار: 1399/12/9
* نشانی نویسنده مسئول: محمودآباد، خیابان نور، خیابان 19 دریا، سازمان پزشکی قانونی. کد پستی: 4631893771


XML   English Abstract   Printدوره 26، شماره 4 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها