[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 26، شماره 4 - ( 1399 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 44-33 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش های زوال منافع در بیماران حیات نباتی از منظر پزشکی، فقه و حقوق
جعفر فراست*1، سجاد ازریتون2، کامروز امینی3، سید محمد سعادت نشان3
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، یاسوج، ایران ، jafar.farasat12@gmail.com
2- حقوق خصوصی، گروه حقوق، واحد یاسوج، دانشگاه آزاد اسلامی، یاسوج، ایران
3- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، یاسوج، ایران
چکیده:   (731 مشاهده)
مقدمه: با توجه به شواهد عینی مبنی بر بازگشت بعضی از بیماران مبتلا به حیات نباتی به زندگی عادی پس از سپری شدن بیش از یک سال، تحقیقات پزشکی صورتگرفته گویای آن است که نواحی قشری مربوط به درک حس درد و درک جملات قابل فهم در این افراد، امکان فعالیت خود را حفظ میکند که این امر بصورت کلی  میتواند حکایت از عدم یا لااقل تردید در زوال نسبی یا دائم کلیه منافع خصوصا منافع پنجگانه (بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی) در اینگونه بیماران باشد. لذا این پژوهش با هدف بررسی چالشهای زوال منافع خصوصا حواس پنجگانه در بیماران حیات نباتی از منظر پزشکی، فقه و حقوق انجام گرفتهاست.
روش: روش تحقیق در این پژوهش، کتابخانهای، توصیفی و تحلیلی و ارزیابی تحقیقات فقهی و حقوقی، همچنین پژوهشهای پزشکی در خصوص چند بیمار مبتلا به زندگی نباتی است.
نتایج و نتیجه گیری: در پژوهش حاضر، یافتههای پزشکی، فقهی و حقوقی به نحوی است که به ابهامات موجود در زمینه وضعیت هوشیاری، تشخیص زوال یا عدم زوال منافع خصوصا منافع حواس پنجگانه در جهت بررسی احکام تعدد و تداخل دیات پاسخی متفاوت از سایر یافتهها داده شدهاست. مطابق یافتههای پزشکی، معاینات و آزمایشهایی که از بیماران حیات نباتی صورت گرفتهاست و همچنین وجود شواهد عینی مبنی بر فعالیت نواحی قشری مربوط به درک حس درد و همچنین شنوایی در حین بیان جملات قابل فهم و بازگشت برخی از این بیماران به زندگی عادی، نمیتوان از زوال قطعی منافع خصوصا منفعت حواس پنجگانه صحبت نمود. ادله اثبات زوال منافع از دیدگاه فقه و حقوق موضوعه، احصاء و کاربرد یا عدم کاربرد موارد احصاء شده بر فرد مبتلا به حیات نباتی بررسی و تحلیل شدهاست.
واژه‌های کلیدی: |حیات نباتی|هوشیاری|زوال منافع|تعدد دیات ،
متن کامل [PDF 1502 kb]   (290 دریافت)    
گزارش مختصر: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: فقه و حقوق
* نشانی نویسنده مسئول: یاسوج،داگستری استان کهگیلویه و بویراحمد
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

farasat J, azaritoon S, Amini K, saadatneshan S. Challenges of the five senses in vegetatative state patients from the perspective of medicine, jurisprudence and law. Iran J Forensic Med. 2021; 26 (4) :33-44
URL: http://sjfm.ir/article-1-1211-fa.html

فراست جعفر، ازریتون سجاد، امینی کامروز، سعادت نشان سید محمد. چالش های زوال منافع در بیماران حیات نباتی از منظر پزشکی، فقه و حقوق. مجله پزشکی قانونی ایران. 1399; 26 (4) :44-33

URL: http://sjfm.ir/article-1-1211-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 4 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی Scientific Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343