[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 4 - ( 12-1395 ) ::
جلد 22 شماره 4 صفحات 291-298 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد نادر از مرگ ناگهانی در زمینه میوکاردیت دارویی- افزایش حساسیتی
دکتر محمد هادی پناهیانپور *، دکتر رزیتا مزینانی، دکتر سعید شعبانی
متخصص آسیب شناسی، تهران، ایران ، mspanah1963@gmail.com
چکیده:   (181 مشاهده)

میوکاردیت دارویی عارضه شناخته شده برخی از داروهای مورد مصرف و یا سوء مصرف و سموم می­باشد. داروها یا به طور مستقیم و یا با واسطه فعال نمودن واکنش‌های آلرژیک موجب آسیب به عضله قلب می­شوند. از عوارض کمتر شناخته و بحث شده میوکاردیت دارویی مرگ ناگهانی است که گزارش یک مورد آن خواهد آمد.

در زمستان سال۹۳ جسد مرد ۲۷ ساله ای در ماشین شخصی اش یافت و با ظن به قتل یا خودکشی به پزشکی قانونی جهت تعیین علت فوت انتقال داده می‌شود. متوفی سابقه مصرف الکل و داروهای اعصاب و روان و خودکشی با ترامادول داشته است . کالبدگشایی فاقد شواهدی دال بر مرگ ناشی از قتل و یا علل طبیعی دیگر بوده و در آزمایشات سم شناسی نیز دارو یا سم در حد قابل کشف یافت نگردید. یافته­ های آسیب شناسی شامل ارتشاح آماسی غنی از ائوزینوفیل در بافت بینابینی توام با میوسیتولیز و ارتشاح آماسی دور عروقی در بافت میوکارد، استئاتو- نکروز در هپاتوسیت­ ها و شواهد تغییرات دژنراتیو پراکنده در سلول­ های پورکنژ مخچه و برخی جسم سلولی نورون­ های قشر مغز می ­باشد  .

در جمع بندی نتایج حاصل از یافته ­های هیستوپاتولوژی و نیز با در نظر گرفتن سوابق دارویی متوفی علت مرگ میوکاردیت دارویی - افزایش حساسیتی پیشنهاد و هم چنین با توجه به شواهد میکروسکوپی نوری دال بر هیپوکسی در مغز و مخچه که به معنی ازمان یافتن فرایند مرگ می باشد لذا احتمال مرگ ناشی از جنایت منتفی است.  ازاین رو توصیه می­شود در تعیین علت مرگ سابقه مصرف یا سوء مصرف داروها و عوارض توکسیک آن­ها نیز در نظر گرفته شود.

واژه‌های کلیدی: مرگ ناگهانی، افزایش حساسیت دارویی، میوکاردیت
متن کامل [PDF 3495 kb]   (94 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: گزارش مورد
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >



XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Panahianpour M, Mazinani R, Shabanei S. Drug-Induced Hypersensitivity Myocarditis Presenting As Sudden Unexpected Death (SUD) - Report of a Rare Case. IJFM. 2017; 22 (4) :291-298
URL: http://sjfm.ir/article-1-862-fa.html
پناهیانپور محمد هادی، مزینانی رزیتا، شعبانی سعید. گزارش یک مورد نادر از مرگ ناگهانی در زمینه میوکاردیت دارویی- افزایش حساسیتی. مجله پزشکی قانونی ایران. 1395; 22 (4) :291-298

URL: http://sjfm.ir/article-1-862-fa.html

دوره 22، شماره 4 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران IJFM
Persian site map - English site map - Created in 0.051 seconds with 789 queries by yektaweb 3461