[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 28، شماره 2 - ( 1401 ) ::
جلد 28 شماره 2 صفحات 63-56 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی و تببین رواج پدیده کودک‌آزاری و جرم‌انگاری آن در شهر اصفهان
لیلا مختارزاده1 ، هادی کاظمی 2، فرهاد امام‌جمعه
1- گروه جمعیت شناختی، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران
2- گروه حقوق و جزاء، دانشگاه آزاد اسلامی، اراک، ایران ، hadikzemi@gmail.com
چکیده:   (472 مشاهده)
مقدمه: کودکآزاری توسط والدین یا دیگران مشکل اجتماعی و بهداشتی است که میتواند صدمات جدی به کودکان وارد کرده و حتی موجب مرگ ایشان شود. بنابراین امروزه به عنوان یک پدیده اجتماعی، نوعی جرم محسوب میشود. در بیشتر موارد کودکآزاری نشانهای از وجود اختلال در خانواده اجتماع است و تنها با درک عواملی که در رویداد چنین امری دخیل هستند میتوان اقدام مقتضی برای رفع آن انجام داد. بههمین منظور در مطالعه حاضر به ارزیابی و تببین رواج پدیده کودکآزاری و جرمانگاری آن در شهر اصفهان پرداخته شده است.
روش بررسی: در مطالعه توصیفی-مقطعی حاضر اطلاعات ثبت شده از ۳۰ کودکآزاری طی سالهای ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ از مراکزی نظیر سازمان پزشکی قانونی شهر اصفهان، دادگستریها و دفاتر وکلای سطح شهر جمعآوری شد. دادهها با استفاده از نرمافزار SPSS تحلیل شدند.
یافتهها: نتایج این مطالعه نشان داد که کودکآزاری ۰۰۵/ ۰ درصد طی این دو سال در اصفهان رواج داشته است. از بین ۳۰ کودکآزاری ثبت شده ۱۱مورد (۷/ ۳۶ درصد) کودکان دختر با میانگین سنی ۸۳/ ۱±۷ سال و و ۱۹مورد (۳/ ۶۳ درصد) کودکان پسر با میانگین سنی ۱۲/ ۲±۷۹/ ۷ سال بودهاند. بیشترین درصد فراوانی کودکآزاری با ۱۴مورد (۷/ ۴۶ درصد) مربوط به نوع کودکآزاری جسمی (مانند ضرب و جرح) بوده و پس از آن کودکآزاری جنسی با ۱۱مورد (۷/ ۳۶درصد) و هیچگونه کودکآزاری ناشی از بهرهگیری خلاف یافت نشده است. فرد آزاردهنده اکثراً آشنایان با ۱۱ مورد (۷/ ۳۶درصد) بوده است.
نتیجهگیری: برطبق نتایج مطالعه حاضر، اگرچه شیوع کودکآزاری بسیار کم بوده اما بیشترین آزار کودکان، جسمانی و جنسی بوده و پسران بیش از دختران تحت این آسیب بودهاند. این پدیده در خانوادههای کمدرآمد و با سطح تحصیلات پایینتر رواج بیشتری داشته و فرد آزاردهنده اغلب از افراد غیر از خانواده درجه یک کودک بوده است. بنابراین بهنظر میرسد با آگاهسازی خانوادهها از حقوق کودکان، میتوان از رواج بیشتر این معضل اجتماعی جلوگیری کرد.


واژه‌های کلیدی: کودک آزاری، پزشکی قانونی، قوانین کیفری
متن کامل [PDF 570 kb]   (344 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: جرم و جزا
دریافت: 1401/3/12 | ویرایش نهایی: 1401/8/17 | پذیرش: 1401/7/6 | انتشار الکترونیک: 1401/8/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mokhtarzadeh L, Kazemi H, Emam Jome F. Assessing and Explaining the Prevalence of Child Abuse and Its Criminalization in Isfahan, Iran. Iran J Forensic Med 2022; 28 (2) :56-63
URL: http://sjfm.ir/article-1-1344-fa.html

مختارزاده لیلا، کاظمی هادی، امام‌جمعه فرهاد. ارزیابی و تببین رواج پدیده کودک‌آزاری و جرم‌انگاری آن در شهر اصفهان. مجله پزشکی قانونی ایران. 1401; 28 (2) :56-63

URL: http://sjfm.ir/article-1-1344-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 28، شماره 2 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4570