:: دوره 26، شماره 2 - ( 1399 ) ::
جلد 26 شماره 2 صفحات 85-91 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل جمعیت‌شناختی، روان‌شناختی و انگیزه‌های قتل در زندانیان قتل عمد مراجعه‌کننده به سازمان پزشکی قانونی استان خراسان رضوی
سمیه رحیمی‌احمدآبادی*1، حمید عطاران2
1- دادگستری کل استان خراسان رضوی، مشهد، ایران ، Somaye.rahimi1390@yahoo.com
2- سازمان پزشکی قانونی کل استان خراسان رضوی، مشهد، ایران
چکیده:   (694 مشاهده)
اهداف: قتل عمد یکی از خشن‌ترین جرایم انسان علیه انسان دیگر است. هدف این مطالعه، بررسی عوامل جمعیت‌شناختی، روان‌شناختی و انگیزه‌های قتل در زندانیان قتل عمد مراجعه‌کننده به سازمان پزشکی قانونی استان خراسان رضوی بود.
ابزار و روش‌ها: این مطالعه توصیفی از نوع مقطعی در بین زندانیان قتل عمد ارجاع داده‌شده به سازمان پزشکی قانونی استان خراسان رضوی طی سال‌های ۹۸-۱۳۹۷ انجام شد که از میان آنها ۱۰۵ نفر به‌صورت نمونه‌گیری در دسترس در پژوهش شرکت کردند. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسش‌نامه محقق‌ساخته همراه با مصاحبه بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS ۲۱ و روش‌های آمار توصیفی و آزمون مجذور کای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: بیشتر زندانیان قتل عمد مرد، متاهل، در رده سنی ۳۰-۲۱ سال، با تحصیلات سیکل، دارای مشاغل آزاد، فرزند وسط خانواده، متولد شهرستان و ساکن مشهد بودند. بیشترین فراوانی در انگیزه قتل مربوط به قتل‌هایی بود که به‌دنبال دعوا و انتقام رخ می‌داد. بیشترین وسیله به‌کاربرده‌شده در قتل اجسام برنده و نوک‌تیز بود که بیشتر به قفسه سینه اصابت کرده بود. محل وقوع قتل بیشتر در اماکن عمومی بود و مقتولان نیز بیشتر دوستان بودند. بیشترین شیوه برای ازبین‌بردن جسد به‌صورت سوزاندن بود. بین جنسیت، وضعیت تاهل، رده سنی و رتبه تولد با ارتکاب به قتل رابطه آماری معنی‌داری وجود داشت (۰۰۱/۰p<).
نتیجه‌گیری: مسئولان سلامت روان بایستی از طریق رفع کمبودهای مادی و معنوی، آموزش مهارت‌های زندگی و مقابله کارآمد با مشکلات برای پیشگیری از ارتکاب به قتل اقدامات لازم را به عمل آورند.
واژه‌های کلیدی: قتل عمد|عوامل جمعیت شناختی|روانشناختی|انگیزه قتل ،
متن کامل [PDF 363 kb]   (317 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روان‌پزشکی قانونی
* نشانی نویسنده مسئول: ساجدی 7، دادگستری کل استان خراسان رضوی، واحد مددکاری


XML   English Abstract   Printدوره 26، شماره 2 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها