:: دوره 27، شماره 1 - ( 1399 ) ::
جلد 27 شماره 1 صفحات 45-49 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان بروز نقص عضو در معاینات سرپایی ارجاعی به پزشکی‌قانونی شهرستان بویراحمد و راهکار حقوقی در جهت کاهش مراجعات
کامروز امینی1، جعفر فراست2، فاطمه یاری نسب*3
1- مرکز تحقیقات پزشکی‌قانونی، سازمان پزشکی‌قانونی کشور، یاسوج، ایران.
2- حقوق کیفری و جرم‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران.
3- مرکز تحقیقات پزشکی‌قانونی، سازمان پزشکی‌قانونی کشور، یاسوج، ایران. ، yarinasab.f@gmail.com
چکیده:   (54 مشاهده)
مقدمه: یکی از معضلات پزشکی قانونی مراجعه مکرر افراد در معاینات سرپایی می باشد که یک جنبه از این مراجعات برای  ارزیابی نقص عضو و ناتوانی دایمی می باشد، این مطالعه با هدف بررسی میزان بروز نقص عضو در معاینات سرپایی ارجاعی به پزشکی قانونی شهرستان بویراحمد و ارئه راهکار حقوقی در جهت کاهش این مراجعات انجام گرفت.
مواد و روش ها: در این پژوهش توصیفی مقطعی، پرونده همه مصدومینی که جهت بررسی میزان صدمه ناشی از حوادث در 6 ماهه اول سال ۱۳۹۸ به پزشکی قانونی مراجعه کرده بودند به صورت تمام شماری مورد بررسی قرار گرفت. ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسش‌نامه پژوهشگر ساخته بود. داده‌ها در این پژوهش توسط نرم‌افزار SPSS21 تجزیه و تحلیل شد و سطح معناداری  ۰۵/۰ p< در نظر گرفته‌شد.
نتایج: از 1300 پرونده مورد بررسی 58.4 درصد به علت تصادف، 36.9 درصد نزاع و 4.7 درصد نیز به علت حادثه کار مراجعه کرده‌بودند. 959 نفر (73.8 درصد) مرد و بقیه زن بودند. بیشترین فراوانی در گروه سنی 15-20 (19.4 درصد) بود.از کلیه مراجعین 9.2 درصد دچار نقص عضو و 90.8 درصد هم بدون نقص عضو بودند. 35.1 درصد یک بار و 64.9 درصد دو بار یا بیشتر مراجعه کرده بودند. 26.4 درصد از مراجعین کمتر از یک ماه و 73.6 درصد نیز بین ۱ تا ۲۴ ماه پیگیر پرونده‌های شکایت خود بودند
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه و سطح پایین میزان نقص عضو و امکان تشخیص آن در مراجعات اولیه، می‌توان تعداد مراجعه و مدت پیگیری مراجعین را به حد قابل ملاحظه‌ای کاهش داد؛ در نتیجه موجب صرف وقت و انرژی کمتر برای مراجعین، پزشکی قانونی و تسریع در امر دادرسی خواهد شد.
واژه‌های کلیدی: نقص عضو|تعداد مراجعات|مدت پیگیری|پزشکی قانونی ،
متن کامل [PDF 1125 kb]   (20 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: اپيدميولوژی قانونی


XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 1 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها