:: دوره 27، شماره 3 - ( 1400 ) ::
جلد 27 شماره 3 صفحات 201-191 برگشت به فهرست نسخه ها
امنیت، محرمانگی و حریم خصوصی اطلاعات در حوزه سلامت با نهفته‌سازی داده EPR در تصاویر پزشکی MRI مبتنی بر مدل HVS
جلیل ذبیحی 1، هادی گرایلو2
1- دانشکده مهندسی برق و رباتیک، دانشگاه صنعتی شاهرود، سمنان، ایران ، zabihi85@gmail.com
2- دانشکده مهندسی برق و رباتیک، دانشگاه صنعتی شاهرود، سمنان، ایران
چکیده:   (3194 مشاهده)
مقدمه:  امنیت داده بیمار به نگرانی جدی تبدیل‌شده است. ﻳﻜﻲ از روش‌­ها در ﺑﺮاﺑﺮ اﻳﻦ ﺧﻄﺮات اﺳﺘﻔﺎده از نهفته­‌سازی داده است. پرونده الکترونیکی بیمار به کمک نهفته‌سازی، درون ﺗﺼوﻳﺮ پزشکی ﻗﺮار داده می‌­شود، ﺑﺪون آﻧﻜﻪ قالب و اﻧﺪازه تصویر تغییر کند.
روش بررسی: هدف اصلی این تحقیق ارائه روش نهفته‌­سازی داده  EPRمبتنی بر معیار SSIM و HVS به کمک قطعه‌­بندی تصاویر MRI است. ایده تبدیل دوبعدی موجک-کسینوسی مبتنی بر نهفته‌­­سازی داده EPR این است که تبدیل مشترک، معایب هر تبدیل به‌­تنهایی را از بین برده و پس از نهفته‌­­سازی داده EPR، تصویر نهایی تاب­‌آوری و استحکام بیشتری در برابر حملات مخرب ایجاد خواهد کرد.
یافته‌ها: پژوهش حاضر با هدف مطالعه تأثیر روش پیشنهادی شامل، نوآوری­‌ها در بلوک HVS مبتنی بر معیار SSIM جهت شفافیت و تاب‌­آوری است. ضریب نهفته‌­سازی K به میزان یکنواختی N-ROI به‌صورت تطبیقی در نظر گرفته می‌­شود. انتخاب ضرایب  که شامل تابع بهینه‌­سازی حساسیت فرکانسی و مکانی به شکل تطبیقی تا با ادراک بصری بینایی مطابقت داشته باشد.
نتیجه‌­گیری: امنیت در سامانه‌های PACS حوزه انفورماتیک سلامت دارای نقاط ضعفی است، برنامه‌ریزی جهت امنیت دسترسی به داده‌­های بیماران و مدیریت خطر، لازم و ضروری به نظر می‌­رسد. پژوهش باعث بهبود سطح امنیت، محرمانگی و ذخیره یکپارچه اطلاعات بیمار و تصویر را ایجاد می‌­نماید. نتایج شبیه­‌سازی، باتوجه‌به پارامترهای تاب­‌آوری و شفافیت در مقایسه با سایر روش‌ها، به کمک معیارهای ارزیابی شاملMSE PSNR, NCC  , SSIM و BER
انجام‌شده است.
واژه‌های کلیدی: امنیت، ارزیابی، نهفته‌سازی‌داده، پرونده الکترونیکی بیمار، معیار SSIM، مدل بینایی انسان
متن کامل [PDF 1230 kb]   (951 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: مديريت سلامت
دریافت: 1400/6/27 | ویرایش نهایی: 1400/11/20 | پذیرش: 1400/11/10 | انتشار الکترونیک: 1400/11/18

Research code: 0101
Ethics code: 0102
Clinical trials code: 0103


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 3 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها