[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 21، شماره 4 - ( 1394 ) ::
جلد 21 شماره 4 صفحات 273-282 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه یافته های بالینی و پاراکلینیکی دریک صد مورد از محکومین تحمل کیفر شلاق قبل و بعد از اجرای حکم
دکتر محمد کاظمیان*1، دکتر محمد حسین میرجلیلی، دکتر محسن دنگ پیایی، دکتر سید سعید هاشمی نظری، دکتر شبنم بزمی
1- ، mk35172@gmail.com
چکیده:   (5955 مشاهده)

مقدمه: اجرای برخی از احکام و مجازات مجرمین اعم از زندان، شلاق، تبعید .... ضرورت اظهارنظر و ارزیابی پزشکی را در صورت ادعای مجرم، مبنی بر وجود سابقه بیماری و احتمال تشدید وخامت آن در حین اجرای حکم به دنبال دارد که وظیفه ارزیابی و کارشناسی این موارد برعهده کارشناسان پزشکی قانونی سپرده شده است. کیفر شلاق به عنوان یکی از انواع مجازات­های کیفری است که مطابق قوانین جاری در کشور، در موارد مجرمیت در شرب خمر، اطلاق نسبت ناروا، تنفیذ، مساحقه، قوادی، قذف، زنا و...در نظر گرفته شده است. بدیهی است برخی از محکومین به دلیل وجود بیماری­های زمینه ای و شرایط خاص جسمانی یا روحی قادر به تحمل مجازات شلاق نبوده و در این موارد ارزیابی شرایط بیمار و تحمل پذیری اجرای حکم ضرورت می­یابد.

مواد و روش­ها: با رضایت شخصی محکومین شلاق در یکی از مراکز استان، بررسی یافته­های کلینیکی شامل علایم حیاتی مانند درجه حرارت، ضربان قلب، فشار خون و تعداد تنفس قبل و بعد از اجرای مجازات شلاق و یافته­های پاراکلینیکی شامل قند خون، تست­های عملکرد کبدی و کلیوی، آنالیز ادرار، شمارش سلول­های خونی (CBC)، سطح آنزیم لاکتات دهیدروژناز و ... قبل و بعد از مجازات و مقایسه آن، به بررسی دامنه تغییرات احتمالی در این فاکتورها و متغیرها پرداخته شده است.

نتیجه گیری: با توجه به عدم وجود مطالعه قبلی در خصوص فرم و نوع مجازات شلاق و عوارض احتمالی ناشی از آن، نتایج این تحقیق می­تواند برای کارشناسان پزشکی قانونی در ارزیابی محکومین مدعی بیماری، مفید واقع شده و اظهارنظر کارشناسی علمی و دقیق­تری را جهت آگاهی قضات، ارایه نمایند. با به دست آوردن تخمین اولیه از میزان تغییرات فاکتورهای فوق الذکر به دنبال مجازات شلاق، می­توان با ملاک­های دقیق­تری در خصوص امکان تحمل این مجازات در افراد با سابقه بیماری­های داخلی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری­های کبدی و کلیوی، اختلالات و بیماری­های قلبی، نظرات کارشناسی معتدل و مستندتری ارایه گردد.

واژه‌های کلیدی: مجازات شلاق، پزشکی قانونی
متن کامل [PDF 815 kb]   (1364 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: پزشکی قانونی
دریافت: 1393/6/16 | پذیرش: 1394/3/26 | انتشار: 1395/2/1
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kazemian M, Mirjalili M H, Dang Piyaie M, Hashemi Nazari S S, Bazmi S. Comparison of the Clinical and Laboratory Findings in 100 Cases of Convicts of Punishment Whip before and after Lashing Sentence. Sci J Forensic Med. 2016; 21 (4) :273-282
URL: http://sjfm.ir/article-1-753-fa.html

کاظمیان محمد، میرجلیلی محمد حسین، دنگ پیایی محسن، هاشمی نظری سید سعید، بزمی شبنم. مقایسه یافته های بالینی و پاراکلینیکی دریک صد مورد از محکومین تحمل کیفر شلاق قبل و بعد از اجرای حکم. مجله پزشکی قانونی ایران. 1394; 21 (4) :273-282

URL: http://sjfm.ir/article-1-753-fa.htmlدوره 21، شماره 4 - ( 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی Scientific Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4256