[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 25، شماره 1 - ( 1397 ) ::
جلد 25 شماره 1 صفحات 9-15 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی اپیدمیولوژیک آسیب‌های عمدی و غیرعمدی گزارش‌شده به پزشکی قانونی شهر زاهدان طی سال‌های 95-1387
فریبا زارع، حسین انصاری*1، مهدی محمدی، حمیده تکه
1- ، ansarih88@gmail.com
چکیده:   (664 مشاهده)
اهداف: آسیب‌های عمدی و غیرعمدی به‌عنوان یک مشکل بهداشتی مهم و قابل توجه در سطح جهان مطرح هستند و از علل عمده مرگ در سطح جهان شناخته شده‌اند، به‌طوری که در جهان سالیانه حدود ۵میلیون نفر جان خود را در اثر خشونت و آسیب‌ها از دست می‌دهند و به‌ازای هر فردی که فوت می‌کند، هزاران فرد آسیب‌دیده دچار معلولیت و ازکارافتادگی مادام‌العمر می‌شوند. هدف مطالعه حاضر، توصیف اپیدمیولوژیک آسیب‌های عمدی و غیرعمدی ثبت‌شده در پزشکی قانونی شهر زاهدان بود.
ابزار و روش‌ها: در این پژوهش مقطعی- توصیفی، ۱۴۰۰ پرونده به روش سیستماتیک از بین پرونده‌های مربوط به سوانح و حوادث گزارش‌شده به پزشکی قانونی شهر زاهدان طی سال‌های ۹۵-۱۳۸۷ انتخاب و بررسی شد. توصیف و تحلیل داده‌ها توسط نرم‌افزار Stata ۱۴ با استفاده از آمار توصیفی و آزمون مجذور کای صورت گرفت.
یافته‌ها: ۵۹/۷% (۸۳۶ مورد) آسیب‌ها مربوط به آسیب‌های غیرعمدی و ۴۰/۳% (۵۶۴ مورد) مربوط به آسیب‌های عمدی بود و همچنین بیشترین آسیب‌ها به ترتیب مربوط به تصادفات و نزاع و بعد از آن مربوط به سوختگی بودند. گروه سنی ۲۹-۱۵ سال و بعد از آن ۴۴-۳۰ سال بیشترین فراوانی آسیب عمدی و غیرعمدی را در بین سایر گروه‌های سنی به خود اختصاص دادند. سهم سوختگی در زنان بیشتر از مردان بود، اما فراوانی سایر آسیب‌ها در مردان بیشتر از زنان بود.
نتیجه‌گیری: شایع‌ترین آسیب‌های گزارش‌شده به پزشکی قانونی در شهر زاهدان طی سال‌های ۹۵-۱۳۸۷ تصادفات و نزاع است که در بیشتر موارد در سنین جوانی رخ می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: آسیب، اپیدمیولوژی، پزشکی قانونی
متن کامل [PDF 479 kb]   (200 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل |
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
* نشانی نویسنده مسئول: زاهدان، میدان دکتر حسابی، بلوار جنت، پردیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان. کد پستی: 9816743463
چکیده گسترده انگلیسی [HTML 24 KB]  (10 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zare F, ansari H, Mohammadi M, Takiyeh H. Epidemiological Pattern of Intentional and Unintentional Injuries Reported to Zahedan Forensic Medicine during 2008-2016. Iran J Forensic Med. 2019; 25 (1) :9-15
URL: http://sjfm.ir/article-1-946-fa.html

زارع فریبا، انصاری حسین، محمدی مهدی، تکه حمیده. الگوی اپیدمیولوژیک آسیب‌های عمدی و غیرعمدی گزارش‌شده به پزشکی قانونی شهر زاهدان طی سال‌های 95-1387. مجله پزشکی قانونی ایران. 1397; 25 (1) :9-15

URL: http://sjfm.ir/article-1-946-fa.htmlدوره 25، شماره 1 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3991