[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 27، شماره 2 - ( 1400 ) ::
جلد 27 شماره 2 صفحات 104-93 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر نرخ خودکشی بر اساس در ایران بر اساس رهیافت میانگین‌گیری مدل بیزین
آذر تابش*1، رضا حاج منوچهری2
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران، ایران ، tabeshazar@yahoo.com
2- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران، ایران
چکیده:   (59 مشاهده)
مقدمه: شواهد تجربی در بسیاری از کشورها نشان میدهد که عوامل متعددی منجر به تصمیم افراد برای اقدام به خودکشی میشود. این پژوهش با هدف تعیین عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر نرخ خودکشی در ۳۱ استان کشور در فاصله زمانی سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ انجام شد.
روش بررسی: در پژوهش حاضر اثر ۱۶ متغیر توضیحی اجتماعی و اقتصادی بر نرخ خودکشی با بهکارگیری روش میانگینگیری مدل بیزین (BMA) به صورت تحلیلی-توصیفی و با بهرهگیری از نرم افزار آماری R مورد بررسی قرار گرفت. کلیه آمار و اطلاعات مورد نیاز از منابع کتابخانه ای و سالنامه های آماری مرکز آمار ایران، سازمان ثبت احوال و سازمان پزشکی قانونی کشور جمع آوری شده است.
یافتهها: در این مطالعه مشخص شد در ایران در فاصله زمانی موردمطالعه، نرخ باروری با احتمال حضور ۹۹۷/۰ با ضریب ۹۷۲/۴ دارای تأثیری بسیار قوی بر نرخ خودکشی است. همچنین متغیر نرخ سقط جنین با احتمال حضور ۹۳۵/۰ با ضریب ۲۰۱/۰ دومین متغیر نیرومند مؤثر بر نرخ خودکشی است. از بین ۴ متغیر مستقل اقتصادی نیز تنها نرخ بیکاری با احتمال حضور ۷۱۹/۰ و با ضریب ۳۹۳/۰ به عنوان سومین متغیر مؤثر بر نرخ خودکشی شناخته شده است. متغیر نرخ بیسوادی نیز با احتمال حضور ۷۵۸/۰ نیز دارای اثر نسبتاً قابل قبولی بر نرخ خودکشی است. در مقابل، سایر متغیرهای اجتماعی و اقتصادی تأثیر چندان زیادی بر نرخ خودکشی در ایران ندارند.
نتیجهگیری: براساس نتایج این پژوهش، نرخ باروری، نرخ سقط جنین، نرخ بیکاری و نرخ بیسوادی ۴ عامل اصلی تأثیرگذار بر نرخ خودکشی در ایران هستند.
واژه‌های کلیدی: خودکشی|میانگین‌گیری مدل بیزین|نرخ باروری|نرخ سقط‌جنین|نرخ بیکاری ،
متن کامل [PDF 817 kb]   (2 دریافت)    
گزارش مختصر: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: مديريت سلامت
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tabesh A, Haj-Manoochehri R. Determining the Socio-economic Factors Affecting the Suicide Rate in Iran Based on Bayesian Model Averaging Approach. Iran J Forensic Med. 2021; 27 (2) :93-104
URL: http://sjfm.ir/article-1-1251-fa.html

تابش آذر، حاج منوچهری رضا. تعیین عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر نرخ خودکشی بر اساس در ایران بر اساس رهیافت میانگین‌گیری مدل بیزین. مجله پزشکی قانونی ایران. 1400; 27 (2) :104-93

URL: http://sjfm.ir/article-1-1251-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 2 - ( 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی Scientific Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343