[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تخمین طول قد از روی ابعاد دست و اثر باقیمانده از دست (هندپرینت) در جمعیت بالغین شهر اهواز در سال 1399
کریم عطاشنه1، فرزاد حسینی2، فرخنده جمشیدی3
1- گروه پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
3- گروه پزشکی قانونی، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران ، dr.jamshidi2009@yahoo.com
چکیده:   (97 مشاهده)
تشخیص هویت افراد برمبنای  تعیین قد آنها دارای اهمیت بسزایی است، به ویژه در مواردی که در شرایط خاص تشخیص هویت بسیار دشوار می‌شود. در این مطالعه از معیارهای آنتروپولوژیک دست جهت تعیین قد افراد در جمعیت بالغین استفاده شده است. در این مطالعه مشاهده‌ای، که بصورت یک بررسی مقطعی تحلیلی انجام شد، تعداد 100 نفر از اجساد سالم بالغ بین سنین 18 تا 40 سال در شهر اهواز در سال 1399 مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌های  مورد نیاز توسط متخصص پزشکی قانونی و دانشجوی پزشکی مسئول پایان نامه ثبت گردید. مهم‌ترین این یافته‌ها، شامل طول و پهنای دست و قد افراد بود و میانگین ±  انحراف معیار به عنوان محدوده اندازه‌گیری در جمعیت لحاظ شد. همچنین ارتباط مقادیر ثبت شده با یکدیگر به کمک آزمون‌های آماری مناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. برمبنای یافته‌های به دست آمده از مطالعه ما مشخص شد بین طول دست و پهنای دست افراد همبستگی مثبت و معنی‌داری وجود دارد. همچنین بعد از برآورد یک مدل معنی‌داری معادله رگرسیونی به‌دست‌آمده برای پیش‌بینی قامت افراد به دست آمد. دامنه خطای استاندارد پیش‌بینی در دامنه 0.719 تا 2.007 سانتی‌متر با میانگین 1.17 و انحراف معیار 0.343 قرار داشت.
براساس یافته‌های به دست آمده از این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت معیارهای ابعاد دست (طول و پهنای دست) می‌تواند در تخمین قد افراد مورد استفاده قرار گیرد. معادله رگرسیونی گزارش شده می‌تواند در جهت برآورد قامت افراد براساس معیارهای فوق در حوزه آنتروپومتری پزشکی قانونی مورد استفاده قرار گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: آنتروپومتری|طول دست|پهنای دست|تعیین قد ،
     
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: اپيدميولوژی قانونی
دریافت: 1400/8/9 | ویرایش نهایی: 1401/5/18 | پذیرش: 1401/2/4
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419