[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر هوش هیجانی بر تحمل آشفتگی و فرسودگی شغلی در کارکنان پزشکی قانونی
زهره هنرور1، محسن دوستکام2، حسن تورنده جانی1
1- گروه روان‌شناسی، واحد نیشابور، دانشگاه آزاد اسلامی، نیشابور، ایران
2- گروه روان‌شناسی، واحد نیشابور، دانشگاه آزاد اسلامی، نیشابور، ایران ، Mohsen_doustkam@yahoo.com
چکیده:   (57 مشاهده)
مقدمه: برخورداری از نیروی انسانی سالم و کارآمد، از ملزومات پیشرفت هر سازمانی است. هدف از این پژوهش بررسی اثر تأثیر هوش هیجانی بر ابعاد فراهیجان، تحمل پریشانی و فرسودگی شغلی کارکنان پزشکی قانونی بود.
روش بررسی: این مطالعه از نوع پژوهش های نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون ـ پس آزمون و آزمون پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه کارکنان پزشکی قانونی مشهد بود. با روش نمونه گیری در دسترس پس از ارزیابی اولیه و احراز شرایط انتخاب، نمونه ها به صورت تصادفی در دو گروه (15نفر) تقسیم شدند. گروه آزمایش آموزش های فراشناختی را دریافت کردند و گروه کنترل در لیست انتظار قرار گرفتند. برای جمع آوری اطلاعات از پرسش نامه های فراشناخت و فراهیجان مثبت بیر و مونته آ، تحمل پریشانی سیمونز و کاهر و فرسودگی شغلی مزلاچ استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل شدند.
یافته ها: یافته های پژوهش نشان داد که آموزش های فراشناختی بر ابعاد فراهیجان، تحمل پریشانی و فرسودگی شغلی مؤثر بود (05/0>P).
نتیجه گیری: یافته های پژوهش بیانگر این است که مداخله فراشناختی با افزایش تحمل پریشانی و ابعاد فراهیجان و کاهش فرسودگی شغلی مرتبط بوده و با توجه به اینکه ضروری ترین توانایی مرتبط با هوش هیجانی، آگاهی افراد از هیجانها و فراهیجان خود می باشد و آموزش های فراشناختی موجب افزایش این آگاهی می شود، میتواند به بهبود عملکرد افراد کمک کند.
واژه‌های کلیدی: |: هوش هیجانی|فرسودگی شغلی|فراهیجان|تحمل پریشانی ،
     
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: روان‌پزشکی قانونی
دریافت: 1400/11/25 | ویرایش نهایی: 1401/3/28 | پذیرش: 1401/3/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4414