[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بازخوانی قوانین سقط درمانی بر پایه گزاره «خطر جانی مادر»؛ از رفع تعارض تا نفی نسخ (پیشنهاد اصلاح بند «الف» ماده 56 حمایت از خانواده)
طه زرگریان
استادیار دانشگاه آیت الله بروجردی (ره) ، Tahazargariyan93@gmail.com
چکیده:   (93 مشاهده)
قانونگذار در مهرماه سال 1400 با تقنین ماده 56 قانون حمایت از خانواده تلاش نموده تا شروط جواز سقط را در سه بند اعلام نماید. محور سقط درمانی در بندهای «الف» و «ب» ماده مذکورگزاره «خطر جانی مادر» است. ظرفیت اقدام به سقط با محوریت خطر جانی مادر در بند «الف» به دو شرط «کمتر بودن سن جنین به زیر چهار ماهگی» و «عدم ولوج روح در جنین» متوقف شده است؛ در حالی که دو شرط مذکور در بند «ب» قابل مشاهده نیست. مداقه در تبصره ماده 718 ق.م.ا هم با محور قرار دادن «خطر جانی مادر»، سقط درمانی را جایز دانسته و آن را به دو شرط پیش­گفته متوقف نکرده است. اینکه محور سقط در هر سه تقنین مذکور، گزاره «خطر جانی مادر» است، اما دو شرط پیش­گفته تنها در بند «الف» لازم به تبعیت است؛ بستر تعارض و نسخ سه تقنین مذکور را میان یکدیگر فراهم می­سازد. راه حل نفی تعارض و نسخ مذکور بر اساس پژوهش حاضر که به روش توصیفی- تحلیلی سامان یافته است؛ جایگزینی  گزاره «تهدید جانی» به جای گزاره «خطر جانی» در بند «الف» ماده 56 است. جایگزینی مذکور به همراه اثر فقهی و حقوقی، شائبه تعارض و نسخ را مرتفع می­سازد.
 
واژه‌های کلیدی: |مادر حامل|خطری جدی جان|سقط درمانی|حمایت از خانواده ،
     
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: حقوق پزشکی
دریافت: 1401/1/22 | ویرایش نهایی: 1401/3/22 | پذیرش: 1401/3/22
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4414