[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سلامت اجتماعی متقاضیان تغییر جنسیت مبتلا به اختلال هویت جنسیتی قبل از عمل تغییر جنسیت و مقایسه با افراد تغییر جنسیت یافته و افراد عادی
اکرم فتوت1، سمیه رحیمی احمدآبادی2، محمد فتوت3، حمید عطاران4
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی،تهران، ایران
2- کارشناس دادگستری خراسان رضوی، مشهد، ایران
3- کانون وکلای خراسان رضوی ، 11096m@gmail.com
4- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، تهران، ایران. سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران ایران
چکیده:   (147 مشاهده)
مقدمه: سلامت اجتماعی از اساسی ترین شاخص های سلامت هر جامعه ای است که تحت تاثیر مسائلی که افراد با آن مواجه هستند قرار دارد که افراد متقاضی تغییر جنسیت نیز از جمله آن به حساب می آیند.
هدف: این مطالعه با هدف بررسی سلامت اجتماعی افراد متقاضی تغییر جنسیت در مقایسه با افراد تغییر جنسیت یافته و افراد عادی به نجام رسیده است.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی تحلیلی از نوع علی مقایسه ای به صورت مقطعی با استفاده از پرسشنامه استاندارد شده کیز انجام شد. جامعه پژوهش در سه گروه متقاضیان تغییر جنسیت مراجعه کننده به پزشکی قانونی شهر مشهد ، که طی سال های 1394 تا 1397 که اختلال هویت جنسیتی در آنها تایید شده بود و گروه افرادی تغییر جنسیت یافته و افراد عادی وارد مطالعه شدند. داده های تحقیق با استفاده از نرم افزار SPSS  با استفاده از آزمون ANOVA  و آزمون همبستگی پیرسون مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: در دو بعد همسبتگی اجتماعی و انسجام تفاوت معنی داری بین سه گروه متقاضیان تغییر جنسیت قبل عمل، گروه تغییر جنسیت یافته و افراد عادی وجود دارد بطوریکه در بعد انسجام، میانگین افراد تغییر جنسیت یافته به میزان معنی داری از  افراد عادی بیشتر است(sig=0.03) همچنین در بعد همبستگی میانگین افراد مبتلا به ملال جنسیتی قبل از عمل به طور معنی داری از افراد عادی کمتر است(sig=0.03). در آنالیز انجام شده سایر ابعاد، هیچ تفاوت معنی داری بین سه گروه در ابعاد پذیرش اجتماعی، مشارکت اجتماعی، شکوفایی اجتماعی مشاهده نگردید(P-value>0.05) . همچنین رابطه معنی داری بین میزان تحصیلات با سلامت اجتماعی افراد یافت شد .(P=0.001, r=0.41)
واژه‌های کلیدی: |ملال جنسیتی|سلامت اجتماعی|همبستگی اجتماعی|انسجام اجتماعی|تغییر جنسیت ،
     
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: مديريت سلامت
دریافت: 1400/11/27 | ویرایش نهایی: 1401/5/18 | پذیرش: 1401/2/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

Research code: 14759-162352


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419