[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 19، شماره 2 و 3 - ( 1392 ) ::
جلد 19 شماره 2 و 3 صفحات 321-330 برگشت به فهرست نسخه ها
لزوم تشکیل پرونده شخصیت در فرایند دادرسی کیفری ایران
سارا محمدیان*1، بابک محمد رضا پور2
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ‌علوم‌ و‌ تحقیقات ‌آذربایجان‌غربی ، saramohammadein@ yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و ‌تحقیقات آذربایجان غربی
چکیده:   (19665 مشاهده)
شخصیت مجموعه‌ای از ویژگی‌های ظاهری و غیر‌ظاهری رفتار یک فرد است که ثبات و جلوه‌ی بیشتری دارد و تاحدی قابل پیش‌بینی است. راجع به جبر و اختیار در بزهکاری از قدیم‌الایام اختلاف نظر وجود داشته است، عده‌ای قایل به اختیار تام بوده‌‌اند، گروهی معتقد به جبر تام بوده‌اند و گروه سوم ضمن رد هر دو نظریه‌ی قبل، قائل به نقش مهم بزهکار در فرایند کیفری هستند. طرفداران نظریه اخیر ضمن تاکید بر بررسی شخصیت مجرم تشکیل پرونده‌ای در کنار پرونده‌ی قضایی بنام «پرونده شناسایی شخصیت» را ضروری می‌دانند. پرونده شخصیت حاوی نتایج مطالعات و آزمایش‌های پزشکی، روان‌شناسی، روان‌پزشکی و پژوهش‌های اجتماعی درباره متهم و محکوم است. دست‌اندرکاران عدالت کیفری با مطالعه‌ی این نتایج و به طور کلی اقدامات انجام یافته، سعی در تطبیق مجازات‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی و به طور کلی تصمیم‌های قضایی با شخصیت متهم یا بزهکار دارند. در حقوق کیفری ایران، در برخی قوانین از جمله در مواد‌ 18، 37‌، 38، 43،‌60، 64،‌ 152‌، 188، ... قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 و ماده 222 آیین دادرسی کیفری به طور ضمنی‌، و مواد 47 و 64 آیین‌نامه اجرای سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور مصوب 1384 در مرحله اجرای مجازات حبس صراحتاً به تشکیل پرونده شخصیت اشاره شده است.‌ بررسی‌های میدانی انجام شده در زندان‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت کشور گواه بر آن است که در این مرحله نیز به صورت علمی کاربردی چنین پرونده‌ای تشکیل نمی‌گردد. عوامل مختلفی مانع اعمال دقیق این تأسیس حقوقی و اتخاذ تصمیمات قضایی برمبنای شخصیت‌ افراد در کشور ایران می‌‌‌باشد که به طور کلی می‌توان به موانع قانونی،‌ قضایی و اجرایی اشاره کرد. تنها راه برطرف کردن این موانع نیز تلاش و همیاری قوای سه‌گانه (مقننه، مجریه و قضاییه) می باشد.
واژه‌های کلیدی: ویژگی‌های‌ شخصیت‌‌، پرونده شخصیت، مجازات‌های جزایی‌، فرایند کیفری، اصلاح و درمان، بازپروری.
متن کامل [PDF 446 kb]   (8249 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل |
* نشانی نویسنده مسئول: کارشناس ‌ارشد‌ حقوق ‌جزا‌ و‌ جرم شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ‌علوم‌ و‌ تحقیقات ‌آذربایجان‌غربی، ارومیه، ایران.
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadian S, Mohammadrezapour B. Personality Dossier Necessity in Iran Criminal Process. Sci J Forensic Med. 2013; 19 (2 and 3) :321-330
URL: http://sjfm.ir/article-1-527-fa.html

محمدیان سارا، محمد رضا پور بابک. لزوم تشکیل پرونده شخصیت در فرایند دادرسی کیفری ایران. مجله پزشکی قانونی ایران. 1392; 19 (2 و 3) :321-330

URL: http://sjfm.ir/article-1-527-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 2 و 3 - ( 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی Scientific Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4331