[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو::
برای نویسندگان::
اصول شفافیت::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
گواهی‌ها

AWT IMAGE

Attribution-NonCommercial
CC BY-NC


AWT IMAGE

Open Access Publishing


AWT IMAGE

Prevent Plagiarism


AWT IMAGE

..
:: دوره 28، شماره 1 - ( 1401 ) ::
جلد 28 شماره 1 صفحات 16-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سلامت اجتماعی متقاضیان تغییر جنسیت مبتلا به اختلال هویت جنسیتی قبل از عمل تغییر جنسیت و مقایسه با افراد تغییر جنسیت یافته و افراد عادی
اکرم فتوت1 ، سمیه رحیمی احمدآبادی2 ، حمید عطاران1 ، محمد فتوت 3
1- مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور، تهران ایران
2- دادگستری خراسان رضوی، مشهد، ایران
3- عضو کانون وکلای خراسان شمالی، بجنورد، ایران ، 11096m@gmail.com
چکیده:   (1240 مشاهده)
مقدمه: سلامت اجتماعی از اساسی ترین شاخص های سلامت هر جامعه ای است که تحت تأثیر مسائلی که افراد با آن مواجه هستند قرار دارد که افراد متقاضی تغییر جنسیت نیز از جمله آن به حساب می آیند. این مطالعه با هدف بررسی سلامت اجتماعی افراد متقاضی تغییر جنسیت در مقایسه با افراد تغییر جنسیت یافته و افراد عادی به انجام رسیده است.
روش بررسی: این مطالعه تحلیلی به صورت مقطعی با استفاده از پرسشنامه استاندارد شده کیز انجام شد. جامعه پژوهش در سه گروه متقاضیان تغییر جنسیت مراجعه کننده به پزشکی قانونی شهر مشهد، که طی سال ۱۳۹۷ که اختلال هویت جنسیتی در آنها تایید شده بود و متناسب با آن دو گروه افرادی تغییر جنسیت یافته و افراد عادی وارد مطالعه شدند، به انجام رسید. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل شدند.
یافته ها: در بعد کلی سلامت اجتماعی تفاوت معنی‌داری بین سه گروه مورد مطالعه مشاهده نشد (۰۵/۰<P). در دو بعد همسبتگی اجتماعی و انسجام تفاوت معنی‌داری بین سه گروه متقاضیان تغییر جنسیت قبل عمل، گروه تغییر جنسیت یافته و افراد عادی وجود دارد بطوریکه در بعد انسجام، میانگین افراد تغییر جنسیت یافته به میزان معنی‌داری از افراد عادی بیشتر است (۰۳/۰=P). همچنین در بعد همبستگی میانگین افراد مبتلا به ملال جنسیتی قبل از عمل به طور معنی‌داری از افراد عادی کمتر است (۰۳/۰=P). همچنین رابطه متوسطی بین میزان تحصیلات با سلامت اجتماعی افراد یافت شد (۵۵/۰=r).
نتیجه گیری: با توجه به یافته های پژوهش افراد مبتلا به ملال جنسیتی تا قبل از عمل نسبت به افراد عادی به زندگی اجتماعی و جهان اطراف خود علاقه‌ی کمتری دارند که ناشی از ناامیدی و یاس از پذیرش هویت اجتماعی مورد خواست آنهاست. شناسایی و درمان پیش از ورود به عرصه زندگی اجتماعی درمورد این افراد ضروری است.

 
واژه‌های کلیدی: تغییر جنسیت، سلامت اجتماعی، اختلال هویت جنسی
متن کامل [PDF 558 kb]   (901 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: مديريت سلامت
دریافت: 1400/11/27 | ویرایش نهایی: 1401/5/31 | پذیرش: 1401/2/21 | انتشار الکترونیک: 1401/5/22
ارسال پیام به نویسنده مسئول

Research code: 14759-162352


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fatovvat A, Rahimi Ahmadabadi S, Attaran H, Fotovvat M. Evaluation of Social Health of Gender Reassignment Applicants with Gender Identity Disorder before Gender Reassignment Surgery in Comparison with Transgender and Normal Individuals. Iran J Forensic Med 2022; 28 (1) :8-16
URL: http://sjfm.ir/article-1-1339-fa.html

فتوت اکرم، رحیمی احمدآبادی سمیه، عطاران حمید، فتوت محمد. بررسی سلامت اجتماعی متقاضیان تغییر جنسیت مبتلا به اختلال هویت جنسیتی قبل از عمل تغییر جنسیت و مقایسه با افراد تغییر جنسیت یافته و افراد عادی. مجله پزشکی قانونی ایران. 1401; 28 (1) :8-16

URL: http://sjfm.ir/article-1-1339-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 28، شماره 1 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 4642