[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ویژگی های دموگرافیک و اپیدمیولوژیک بیماران بستری شده ناشی از مسمومیت ها در بیمارستان های آموزشی ارومیه
سمیه رزم آرای 1، ثنا کاظمی2 ، رحیم نژاد رحیم3 ، مهدی رجایی سلماسی4 ، پویا حسین زاده4
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه ، s.razmara@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
3- استادیار گروه بیماری های عفونی و پوست ، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ایران
4- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
چکیده:   (101 مشاهده)
مقدمه: همه ساله میلیون ها نفر از مردم توسط مواد مختلف دچار مسمومیت می شوند. توجه به دلایل مسمومیت و پیشگیری از آن می تواند موجبات کاهش مسمومیت های ناخواسته گردد. شناسایی خصوصیات دموگرافیک و اپیدمیولوژیک افرادی که بیشتر در معرض عوامل مسمومیت قرار دارند، می توان موجبات کاهش هزینه ها و میزان مرگ و میر بعلت مسمومیت را فراهم آورد.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه مقطعی با رویکرد توصیفی­-تحلیلی است که در مورد 213 بیمار که در نیمه دوم سال 1400 به علت مسمومیت در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بستری شده بودند، انجام گردید. اطلاعات دموگرافیک و اپیدمیولوژیک مربوط به انواع مسمومیت ها توسط پرسشنامه جمع آوری گردید. داده های با استفاده از نرم افزار SPSS 23 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.
یافته ها: 54% از افراد مورد مطالعه را مردان و 46% را زنان تشکیل داده اند. نتایج رابطه معنی­داری بین سابقه­ی مسمومیت و جنسیت را نشان داد و احتمال بروز مسمومیت در مردان بالاتر بود. شایعترین دلایل مسمومیت مربوط به قارچ سمی (میسه تیسموس) (4/44%)، قرص استامینوفن (3/33%)، ترامادول (1/27%)، متادون (8/17%) و مواد شوینده (2/13%) بود. مهمترین علائم شامل خواب آلودگی، سرگیجه، تهوع، استفراغ، یبوست، وابستگی جسمی، تحمل و همچنین دپرسیون تنفسی بود.
نتیجه­ گیری: آموزش همگانی در مورد فرهنگ تغذیه­ای، مصرف دارو و مواد مخدر، تشدید قوانین تجویز داروها می­تواند موجب کاهش میزان مسمومیت­ها و مدت زمان قرار گرفتن در معرض این سموم گشته و باعث کاهش عوارض زود گذر و دائمی گردد. 
واژه‌های کلیدی: |مسمومیت|اپیدمیولوژی|دموگرافیک|ارومیه|بستری ،
     
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: مديريت سلامت
دریافت: 1400/12/4 | ویرایش نهایی: 1401/3/23 | پذیرش: 1401/3/22
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پزشکی قانونی ایران Iranian Journal of Forensic Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4414